
25 квітня 2025 р.
Тепловізор – що це і як обрати: усе про характеристики, застосування та переваги
«Тепловізори потрібні, щоб гріти захисників!» Якщо ти розсміявся — вітаємо, ти готовий дізнатися все про тепловізори! Як працює тепловізор? Як обрати пристрій відповідно до завдання та на що звернути увагу? Які у нього обмеження та чи можливо «сховатися» від тепловізора? Усі відповіді зібрали у цій статті.
Як працює тепловізор: принцип роботи та особливості
Перш за все, визначимо, як працює тепловізор. Завдяки мікроелектроніці та сенсору пристрій малює нам графічну картинку, яка побудована на невидимому інфрачервоному випромінюванні. Таким чином і вдень, і вночі ми можемо побачити температурну карту обʼєктів у кадрі. Це є його ключовою відмінністю від інших засобів спостереження: для роботи тепловізору абсолютно не потрібно світло.
Чим військові тепловізори відрізняються від цивільних моделей
Зазвичай, коли ми говоримо про тепловізори, то маємо на увазі пристрої, які розпізнають довгохвильове інфрачервоне випромінювання (Long-Wave Infrared, LWIR). У цій сфері комерційний ринок вже давно наблизився до військових розробок. Тобто за якістю зображення, дальністю виявлення та іншими оптичними властивостями різниця насправді невелика.
Головна перевага — надійність, відповідність військовим стандартам якості. Такі пристрої, швидше за все, будуть створені для певних засобів ураження, тож вони будуть краще адаптовані до віддачі зброї, ніж мисливські («цивільні») тепловізори.
На що звертати увагу під час вибору тепловізора
Кожен хоче мати максимально компактний, легкий пристрій, а ще бачити якнайдалі й мати якнайширший кут огляду. Десь у далекій галактиці такі рішення існують, а тут нам доводиться обирати між трьома основними характеристиками: оптичне наближення, ширина кута огляду та чутливість роздільна здатність матриці (сенсора).
Почнемо з мінімальних характеристик, які відрізняють «іграшку» в корпусі тепловізора від справді робочого девайсу. Обираємо пристрій із сенсором ніж 388×284 та діаметром обʼєктива від 25 міліметрів. Прийнятна чутливість сенсора — менше 40 мікрокельвінів. Таким вимогам на ринку відповідають прилади середнього та високого цінового діапазону.
Як обрати тепловізор відповідно до завдання
Базова шпаргалка для вибору тепловізора:
🟡 Чим більша роздільна здатність, тим вища деталізація зображення, кут огляду та ціна.
🟡 Чим більший розмір обʼєктива, тим більше оптичне наближення і відповідно максимальна відстань виявлення. Вища ціна, утім менший кут огляду.
🟡 Чим менший числовий показник чутливості сенсора, тим краще тепловізор працює за важких умов (дощ, сніг, туман, спека). За сприятливої погоди різницю можна й не помітити.
Тепер перейдемо до більш наглядних прикладів. Для спостереження на невеликій відстані, наприклад, оглянути територію довкола окопу на 500-600 метрів, достатньо маленького приладу з відносно недорогими сенсором та обʼєктивом, який даватиме ширший кут огляду. Для цього завдання не потрібен й екстрачутливий сенсор. Такого ж класу пристрої можна поставити на АК чи AR-15.
Для снайперської гвинтівки треба брати пристрій з більшим розміром обʼєктива — від 50 міліметрів, що збільшує фокусну відстань. Саме для цього завдання знадобиться сенсор з чутливістю менше, ніж 25 мікрокельвінів. Крім цього потрібна більш якісна матриця, наприклад, 640х480, яка дозволить виявити людину до 2 кілометрів, а техніку за всі 4-5.
Також варто враховувати, в яких умовах будуть використовувати тепловізор. Якщо на ділянці через особливості рельєфу та погодних умов часто трапляються атмосферні опади (дощ, сніг, туман), то щось побачити вийде тільки у пристрій з більш чутливим сенсором, що підвищує вартість.
Пристрій з чутливішим сенсором потрібен, і коли низька контрастність температури обʼєктів довкола. Наприклад, влітку в степу, коли температура повітря вдень сягає +35-40˚C, помітити людину набагато складніше.
Якщо йдеться про тепловізійний приціл, не менш важливо, щоб він витримував віддачу зброї, на яку буде встановлюватися. Адже основа пристрою — мікроелектроніка й оптика, які доволі легко пошкодити.
Чи потрібен у тепловізорі далекомір
Для виконання певних завдань, на кшталт наведення чи коригування ураження, до тепловізора може знадобитися далекомір. У разі з тепловізійними прицілами для визначення відстаней додають балістичні калькулятори, роботу з якими пришвидшують далекоміри.
Звертаємо увагу, що промені звичайних далекомірів, які використовують у цивільних пристроях, помітні у прилади нічного бачення та демаскують користувача, тому їхнє застосування — завжди небезпека. Тому це абсолютна непотрібна функція для контролю 500 метрів перед окопом. Випадкове натискання може стати причиною прильоту.
Натомість у військових моделях тепловізорів використовують далекоміри, які працюють з хвилями поза спектром приладів нічного бачення.
Чи варто купувати вживаний тепловізор (б/у)
Залежить від того, для чого використовувався тепловізор. Прилад для спостереження можна купувати сміливо. Загалом, це схоже на придбання вживаної камери. Фізичних пошкоджень нема? Картинка нормальна? Користуємося!
Історія з прицілами складніша. Чи можна бути впевненим, на чому він стояв? Скільки разів його ремонтували та як це робили? Чи не зробили цим ремонтом тільки гірше? (Таке трапляється дуже часто.) Це все відкриті питання, на які навряд чи вдасться отримати відповіді. Тому у випадку з тепловізійними прицілами радимо купувати новий пристрій.
Як перевірити тепловізор перед покупкою
Очима! Просто береш пристрій і дивишся, як він відображає обʼєкти довкола. Знайди точку, що забезпечить достатню оглядовість, щоб побачити людей і транспорт на різних відстанях. Якщо пристрій використовуватиметься у лісосмузі, випробовувати його також краще за межами населених пунктів.
Як дбати про тепловізор, щоб продовжити його життя
Основне в тепловізорі — мікроелектроніка й обʼєктив, тому, за можливості, варто намагатися уникати падінь пристрою та дряпання обʼєктиву. Крім того важливо слідкувати, щоб завжди були заряджені батареї. На зимовий період рекомендуємо зробити утеплення, адже за низьких температур акумулятори можуть швидше розряджатися.
Якщо йдеться про тепловізійні приціли, то варто використовувати девайси тільки на зброї, для якої вони призначені. Встановлення на засоби ураження з більшою віддачею може призвести до пошкоджень начиння, через що пристрій перестане працювати або перестане коректно відображати картинку.
Як погодні умови впливають на роботу тепловізора
Окрім спеки, що значно зменшує дальність розпізнавання обʼєктів, несприятливим фактором є висока вологість повітря. Тобто дощ, сніг, мжичка, туман перешкоджають поширенню хвиль у повітрі, зокрема й інфрачервоного випромінювання, яке вловлюють сенсори. Швидше за все, в обʼєктив тепловізора буде краще видно, ніж без нього, але гірше, ніж у суху погоду.
Чи можливо «сховатися» від тепловізорів
Сховатися від тепловізора просто — достатньо заблокувати температурну сигнатуру від виявлення. Людською мовою, треба «злитися» з температурною картою довкілля.
Найкраще з цим справляється скло. Через цей матеріал не проходить інфрачервоне випромінювання. Але на передовій не вийде поставити скляний куб довкола позиції. Тому використовують так звані антитепловізійні накидки, пончо. На жаль, це тимчасовий захист, і його ефективність доволі сумнівна.
Ще один цікавий спосіб замаскуватися — розвести велике полумʼя. Наприклад, якщо половину кадру займає щось дуже гаряче, то в іншій частині важче помітити менш гарячий обʼєкт, адже тепловізор працює з різницею температур.
Як бачиш, способів сховатися від тепловізора не так багато, тому донатити на них — завжди вдала ідея.
Інші новини

30 жовтня 2024 р.
KOLO перезапускає ініціативу «Задонать відпустку» у партнерстві з PeopleForce
KOLO та PeopleForce перезапускають проєкт «Задонать відпустку», що дозволяє компаніям конвертувати невикористані відпустки працівників у донати для ЗСУ. PeopleForce на своїй платформі створив інструмент для автоматизації процесу. Ініціатива доступна для компаній, що працюють з ФОП та гіг-спеціалістами.
27 червня 2024 р.
РЕБ 2.0. Базова інструкція з використання
13 травня 2024 р.
Як твоя експертиза може допомагати армії. Інтервʼю з Алексом Баликовим
07 травня 2024 р.