Subscriptions

Action

Subscriptions

Action

Що таке прилад нічного бачення (ПНБ) і як обрати девайс для військових

Що таке прилад нічного бачення (ПНБ) і як обрати девайс для військових

Ви точно бачили у друзів банку «Збираємо на ПНБ». Донат скинули, а що таке ПНБ та як він працює читайте в цій статті. Розглянемо ключові показники якості та як дбати про пристрій нічного бачення. А головне — розповідаємо, як підібрати оптимальний прилад відповідно до завдання. Словом, підготували для вас повний гід з вибору ПНБ для військових.

Що таке прилад нічного бачення і як він працює

Прилад нічного бачення (ПНБ) дає змогу отримати зображення об'єктів за умов зниженої освітленості. Їм надається контраст і яскравість з підсиленням кольору. Важливо, що саме за умов зниженої освітленості, а не його відсутності. Якщо світла нема, то й підсилювати нічого в будь-якому приладі нічного бачення. Для ситуацій, коли немає жодного світла, у більшості ПНБ є вбудована інфрачервона підсвітка, та про неї трохи згодом.

Цифра чи аналог: який прилад нічного бачення обрати

Існує два принципи роботи пристроїв ПНБ: цифрове нічне бачення й аналогове. З цифровим усе просто — ніколи його не використовувати! На відміну від звʼязку, де цифра значно краща за якістю за аналог, у ПНБ все діаметрально протилежно.

Щоб побачити бодай щось у пристрій цифрового нічного бачення, потрібна потужна інфрачервона підсвітка (не плутати з інфрачервоним випромінюванням, яке вловлює тепловізор: для нього ця підсвітка не помітна). Вона не видима для неозброєного ока, та все ж її легко виявити: якщо вона помітна в один ПНБ, то її не вдасться приховати й від іншого. Через інший ПНБ інфрачервона підсвітка виглядає як дуже яскравий ліхтар.

Тобто незважаючи на дешевизну та ергономічність, використовувати цифрові ПНБ під час розвідки чи в умовах бойових дій неможливо. Залишаються тільки дорожчі та важчі аналогові ПНБ. Їх і розбиратимемо в цій статті.

Які ключові параметри потрібно враховувати, щоб купити ПНБ

Ключовий числовий показник, який варто враховувати під час вибору ПНБ — FOM або коефіцієнт корисної дії ЕОП. ЕОП або електронно-оптичний перетворювач — це головна деталька ПНБ, від якої залежить якість картинки, яку користувач побачить через пристрій.

FOM — аналітичне значення, яке наочно показує якість ЕОПа. Його легко обчислити за формулою. Що вищий показник FOM, то краще. Для будь-яких завдань не рекомендуємо брати ЕОП з показником меншим за 1600 FOM.

Циферки циферками, але починати вибір ПНБ ми радимо з інших показників. Насамперед звертаємо увагу на виробника і покоління. Обидві характеристики, знову ж таки, стосуються не так самого приладу, а його головної детальки — ЕОПу.

Як країна-виробник впливає на якість ПНБ

За країною-виробником ми одразу відсіємо цілу когорту неякісних пристроїв на ринку. Найкраще обирати американських або ізраїльських виробників ЕОПів. Слідом за ними йдуть компанії, що базуються у Європі.

Made in China або будь-якій іншій азійській країні не рекомандуємо розглядати взагалі. Хоч за обіцяними характеристиками азійські прилади можуть виглядати привабливо, цифрові значення, найчастіше, написав не інженер, а маркетолог. На ділі ці прилади, ймовірно, не справлятимуться зі складними умовами, у яких доводиться працювати нашим захисникам.

Які існують покоління ПНБ і як вони впливають на зображення

Місце виробництва ЕОПа визначає не тільки його якість, а й другий показник — генерацію або покоління пристрою. Чому це важливо? Технології виробництва ЕОПів належать окремим країнам, які фактично контролюють виробництво кожного з поколінь.

Для складних умов на полі бою підійдуть прилади другого (Gen.II+), а також третього покоління (Gen.III і Gen. III+).

До приладів Gen.II+ належать ПНБ європейського виробництва. ПНБ другого покоління здатні працювати із залишковим світлом від зоряного або навіть частково захмареного неба. Також ці прилади мають величезну перевагу: захист від засліплення або BSP. Ця функція дозволяє приладу виконувати своє завдання, навіть коли у зоні видимості зʼявляється сильне точкове світло.

Технологія третього покоління Gen. III і Gen. III+ належить американським виробникам. Ці прилади відмінно вловлюють залишкове світло навіть в умовах повністю затягнутого хмарами неба. ПНБ Gen. III, а особливо Gen. III+ виглядають дуже привабливо, але з ними є дві проблеми: дуже висока вартість і недоступність в Україні. Прилади, які на повну розкривають переваги третього покоління неможливо офіційно купити в Україні. Чому так, розповідаємо далі.

Військовий ПНБ vs цивільний ПНБ: яка різниця

На відміну від тепловізійного комерційного ринку, топові ПНБ мають військову класифікацію й контролюються державами, що володіють цією технологією.

Наприклад, розробки третього покоління, патенти на які належать США, мають обмеження на експорт за країною призначення. Для України це 1600 FOM для підрозділів ЗСУ і 1800 FOM для підрозділів спеціального призначення. Відповідно кожен прилад завозиться під сертифікат кінцевого споживача.

Для порівняння, від європейських виробників можна купити ПНБ Gen. II+ 2000 FOM, що спроможні давати якісніші зображення за доступні в Україні прилади третього покоління.

Тут варто ще раз наголосити, що у європейські ЕОПи не можуть бути Gen. III. Так, за характеристиками ЕОПи можуть бути подібними до бюджетних варіантів третього покоління, але формально цей прилад все ж належить до другого покоління.

Монокуляр чи бінокуляр: що і для яких завдань обрати

Для пішого руху посадкою чи спостереження за територією довкола окопу найкраще підійде монокуляр, адже він невеликий, легкий і дає достатній кут спостереження — 40˚. Тут достатньо ПНБ другого покоління 1600 FOM.

Для водіїв та пілотів авіаціїї, яким потрібний ширший кут огляду та більш детальне зображення, то варто звернути увагу на бінокуляри — дві спарені трубки монокулярів. Потрібні прилади з чіткістю 2000 FOM. Європейські ПНБ з таким показником добре підходять навіть водіям броньованих авто.

Зараз на ринку багато так званих мостів — кріплень, що дозволяють прикріпити два монокуляри PVS-14 до шолома й отримати саморобний бінокль із ПНБ. У такої системи за потреби один монокуляр можна швидко відкинути і мати одне око «вільним». Це дуже виручає, коли ПНБ засліплюють.

Які слабкі місця у ПНБ

ПНБ доволі легко засліпити. Достатньо додати не надто інтенсивне джерело освітлення, і загальне зображення стане значно розмитішим. Для розуміння масштабу: військові говорять, що горіння сигарети досить сильно відблискує у ПНБ. Або, наприклад, на дорозі, де всі їздять без фар або із заклеєними фарами, хтось не повністю закрив фару. І світло, пробиваючись десь скраю, засліплює ПНБ.

Тому ПНБ не можна вмикати вдень. Також треба берегти лінзи, уникати ударів та фізичних впливів. У цьому плані ПНБ набагато тендітніші за тепловізори. Навіть до більш захищених військових моделей потрібне бережливе ставлення.

Чим ПНБ відрізняється від тепловізора і чи потрібні комбіновані пристрої з тепловізора і ПНБ

Порівнювати тепловізор і ПНБ не дуже доцільно, а ось поєднювати їх  — іноді непогана ідея. Наприклад, від ПНБ можна «сховатися» за видимою перешкодою: кущем чи маскувальною сіткою. Натомість тепловізор швидко виявить теплоконтрастну людину в засідці. Хоча таке поєднання доволі ефективне, у сучасних умовах його використовують переважно спецпідрозділи.

Other news

Усе, що потрібно знати про рації для військових

May 21, 2025

Усе, що потрібно знати про рації для військових

Про звʼязок зазвичай згадують лише тоді, коли його нема. Розповідаємо усе про рації — невідʼємні засоби звʼязку у війську. У цій статті розбираємо, які рації найчастіше використовують, їхні ключові параметри, що таке шифрування та перепрошивання, а також розповідаємо про «батки», «стакани» та «павучки».

May 13, 2025

KOLO передало 15 безпілотників «Сич» з наземними станціями п’ятьом підрозділам Сил оборони

April 25, 2025

Тепловізор – що це і як обрати: усе про характеристики, застосування та переваги

April 22, 2025

KOLO передало найбільшу партію техніки за історію фонду

Get help from the KOLO Foundation

We work exclusively with official requests from military units, which will fill out the relevant documents and register the received devices.

Email us if you have any ideas or questions

Ask a question

Do you want to join the KOLO team?

Fill out the form

Other information

Our address

БО “БФ “КОЛО УКРАЇНА”, 04070 місто Київ, вулиця Сагайдачного Петра, будинок 11

Our email

info@koloua.com

Media enquiries

press@koloua.com