
May 21, 2025
Усе, що потрібно знати про рації для військових
Про звʼязок зазвичай згадують лише тоді, коли його нема. Розповідаємо усе про рації — невідʼємні засоби звʼязку у війську. У цій статті розбираємо, які рації найчастіше використовують, їхні ключові параметри, що таке шифрування та перепрошивання, а також розповідаємо про «батки», «стакани» та «павучки».
Що таке рація
Рація, або точніше радіостанція — це комунікаційний пристрій, який може вловлювати і передавати радіохвилі. Для цього в раціях присутня антена певної довжини. Від неї та електроніки всередині радіостанції залежить якість приймання й передачі сигналу.
Аналогові та цифрові рації: що обрати
Без довгих прелюдій попросимо залишити аналогові рації для цивільних завдань. Радіостанції, що працюють на аналоговому звʼязку, доволі обмежені в можливостях передачі даних (як правило, лише звук), і перешкоди сильно впливають на якість приймання. Вони підійдуть для супермаркетів, охоронних фірм, але не для військових.
Окрім кращої якості та більшої дальності передачі сигналу, цифра має ще одну критичну перевагу для захисників: такий звʼязок можна шифрувати.
Які рації найчастіше використовують захисники
У межах одного підрозділу, а часто батальйону та й усієї бригади, здебільшого використовують радіостанції одного виробника. Це потрібно не тільки для сумісності під час передачі та шифрування сигналу, а й для взаємозамінності деталей.
Зазначимо, що у 2022 році, в умовах дефіциту обладнання, захисників намагалися забезпечити максимально швидко. Через це у різних підрозділів сформувалися парки радіостанцій (сукупність усіх рацій одного підрозділу) від різних виробників. Найпоширенішими були Motorola та Hytera.
Однак з середини 2023 року фонд не отримував запити на Hytera. Тому більшість інформації про вибір приладів у цій статті буде на основі асортименту Motorola.
Які ключові характеристики рації:
Основні характеристики, на які варто звертати увагу під час вибору радіостанції:
🟡 діапазон частот;
🟡 кількість каналів, які рація підтримує;
🟡 наявність функції Bluetooth, екрану та клавіатури.
Розберемо кожен з параметрів окремо.
Як використовують VHF і UHF частоти рацій
Так склалося, що діапазони частот рацій поділені між структурами Сил оборони. Зокрема very high frequency (VHF) — 136–174 МГц, використовують ЗСУ, ТрО та ССО. Ці частоти поширюються на більшу площу, особливо за відсутності забудови.
Натомість ultra high frequency (UHF) — 400–527 МГц, зазвичай використовує НГУ. Ці частоти мають меншу площу покриття, але у них більша проникність, що робить їх ефективнішими у зонах з великою кількістю будівель.
Скільки каналів рації потрібно
Кількість потрібних каналів радіостанції чітко розмежовується за посадою. Рядовому військовослужбовцю стандартних 16 каналів більше, ніж достатньо.
Наприклад, переважно піхотинцю потрібні канали свого батальйону або також сусіднього, якщо вони межують. Це приблизно 5 каналів. Командиру підрозділу, хто комунікує зі штабом потрібно десь 10 каналів, тому все ще підійде стандартна 16-канальна радіостанція.
Рації з більшою кількістю каналів, ніж 16, потрібні на рівні вищого командування, тобто ротних, комбатів, комбригів. Також більша за стандартну кількість каналів треба звʼязківцям, щоб мати змогу перевірити усі канали, якими користуються у підрозділі.
Bluetooth, екран і клавіатура у рації: кому потрібні ці функції
Почнемо з того, що піхотинцю жодна з цих функцій не потрібна. Тобто більшості військових підійде найпростіша модель рації без наворотів.
Bluetooth, наприклад, потрібен тим, хто активно користується програмним забезпеченням «Кропива». Наприклад, артилеристам. Підключивши радіостанцію до планшету, у межах «Кропиви» можна надсилати текстові повідомлення тим, хто на тому ж самому каналі рації. Це особливо корисно для передачі координат.
Здається, що екран з клавіатурою на рації потрібні для тих же потреб. А ось і ні! Це можливо, передавати текстові повідомлення між радіостанціями, але ця функція не популярна.
Клавіатура набагато важливіша для іншого, а саме — блокування інших рацій. Тому радіостанція з клавіатурою точно має бути у звʼязківців та у командирів підрозділу.
Що таке шифрування рацій
У сучасних умовах війни неможливо використовувати радіозвʼязок без шифрування. Рації Motorola мають вбудований функціонал для шифрування AES-256, але для його активації потрібно купити ліцензію на використання.
Офіційно цивільні не можуть придбати цю ліцензію або одразу рації з активованими ліцензіями, адже імпорт таких приладів підпадає під категорію товарів з подвійним призначенням. Тому ми закуповуємо рації без активованого шифрування, а вже у підрозділі звʼязківець використовує ліцензію, яку зазвичай надає держава.
256-бітне шифрування, яке надає ліцензія, наразі неможливо зламати.
Але це ще не є запорукою захисту. Наприклад, до ворога може потрапити наша рація, на якій вже є доступ до зашифрованого каналу, відповідно, щоб почути наші переговори, нічого ламати не треба. Щоб такого не траплялося, існує механізм блокування радіостанцій.
Блокування та перепрошивання рацій: чому це потрібно
Блокування радіостанції — доволі екстремальний, але ефективний спосіб захиститися від витоку інформації до ворога. Якщо хтось, хто користується нашим каналом та має наші ключі шифрування, загубив рацію або є достатньо підстав вважати, що можливий ризик втрати, командир підрозділу або звʼязківець можуть заблокувати цей пристрій.
Для цього через рацію з клавіатурою проводиться спеціальна процедура з авторизацією і блокуванням конкретної радіостанції. Після цього противник не зможе її використовувати. Її можливо перепрошити, але вона тоді вже не матиме наших ключів, а, отже, ворог не зможе нас слухати. Як мінімум, так стверджує виробник.
Та на передовій будь-яка помилка може коштувати життя, тому, крім блокування, у бригаді оголошується радіотиша та термінове перепрошивання всіх рацій. Тобто оновлюються всі ключі шифрування каналів, і впродовж цього періоду (приблизно день-два) через радіоканали передають мінімум інформації.
Також у підрозділах є «профілактичні» перепрошивання рацій. Раз на визначений період, як правило, це проміжок часу до двох тижнів, оновлюють ключі шифрування усіх каналів спілкування бригади. Це відбувається систематично, навіть якщо ніякі рації не втрачалися.
Система звʼязку: портативні рації, автомобільні рації, ретранслятори
Коли говорять «рація» здебільшого мають на увазі портативну радіостанцію. Та на передовій це тільки частина системи звʼязку, якою користуються військові.
Портативна рація — це не надто потужний пристрій (1–5 Вт), отже, він може роздавати сигнал на невелику площу. За нормальних умов це приблизко 5-8 км покриття.
Автомобільні радіостанції значно потужніші (з максимальними значеннями 25–45 Вт), відповідно передають сигнал до 20 км, зрідка — навіть до 40 км.
Утім площу передачі сигналу радіостанцій може суттєво збільшити ретранслятор. Це дуже потужний передавач сигналу (50 або 100 Вт), який створює мережу для інших приладів у системі. Щоб збільшити площу покриття, антену ретранслятора піднімають на доволі високу щоглу або ж кріплять на якійсь високій будівлі чи конструкції.
Які аксесуари до рації потрібні
Почнемо з найважливішого: до кожної рації потрібні «батки» або звичні нам батареї. До кожної рації бажано мати дві, а краще три батареї. В ідеалі вони мали б бути від виробника рацій, але зараз зʼявилися доволі непогані варіанти українського виробництва.
Такі батареї мають підвищену ємність, надійний пило- та водозахист і головне — роз’єм Type-C для заряджання. Тобто під час виконання завдання можна втикнути павербанк і продовжувати користуватися радіостанцією. Ну, й щоб зарядити таку батарею не треба «стакан», тобто спеціальну зарядну станцію. Достатньо зарядки для телефона.
Також можуть замінювати антени рації. Замість стандартної ставлять так звані хлисти — довгі гнучкі антени. Окрім кращої передачі сигналу, вони забезпечують більшу надійність радіостанції через стійкість до пошкоджень.
Найекстравагантніше доповнення до рації — «павучок». Це часто саморобна антена, яку підіймають якомога вище, щоб краще вловлювати та передавати сигнал. Використовується як для портативних, так і для автомобільних радіостанцій.
Other news

May 14, 2025
KOLO передало найбільшу партію техніки за історію фонду
KOLO передало найбільшу партію техніки за історію фонду: 30 безпілотників Shark уже на передовій
April 25, 2025
Тепловізор – що це і як обрати: усе про характеристики, застосування та переваги
Oct. 30, 2024
KOLO перезапускає ініціативу «Задонать відпустку» у партнерстві з PeopleForce
June 27, 2024