Feb. 9, 2024
Все, що ви хотіли знати про FPV дрони-камікадзе
«ЗСУ потрібні дрони, війна безпілотників, мільйон дронів за 2024 рік, дрони, дрони, дрони» — ми чуємо це щоденно. Що ж таке FPV-дрон та як він працює? Які види дронів-камікадзе існують, чим відрізняються та на що звернути увагу при самостійному виготовленні або закупівлі? Чи легко стати пілотом FPV? Читайте відповіді тут.
Що таке FPV дрон-камікадзе
По суті FPV (first person view, вид від першої особи) — це будь-який дрон, що оснащений камерою та веде трансляцію в реальному часі на монітор пульта дистанційного керування, екрана телефона або комп’ютера, або спеціальні окуляри пілота.
Під це визначення попадає багато видів безпілотників, від «Мавіків», які взагалі-то були створені для спостерігання за ростом сільськогосподарських культур, до значно більш габаритних моделей, чия дальність польоту може перевищувати сотню кілометрів.
Але визначимося з термінологією — зараз, коли ми говоримо про FPV дрон-камікадзе, то маємо на увазі недорогий одноразовий дрон, на який прикріплений вибуховий елемент. Він ефективно працює як проти піхоти, так і проти техніки.
Як застосовують FPV дрони
FPV дрон-камікадзе надає змогу уразити ціль на відстані до 8 км від пілота (ця цифра може змінюватися в залежності від погодних умов, особливостей рельєфу або потужності сигналу антени). При цьому пілот може знаходитися в безпеці. Окуляри надають змогу бачити картинку так чітко, ніби пілот перебуває всередині дрона. Майстерний пілот може направити дрон-камікадзе так, що він пролетить навіть через невеликий отвір, як то вікно чи люк кабіни техніки противника.
Цікавий момент: можливо, ви бачили в інтернеті відео роботи дрона-камікадзе, яке різко закінчується саме тоді, коли дрон підлітає близько до цілі, але ще до моменту вибуху. Причина проста — ціль знаходить досить низько й через це зникає сигнал. Саме тому часто разом з дроном-камікадзе використовують ще один дрон для ретрансляції сигналу антени та знімання відео ураження цілі.
Підсумуємо: FPV дрон-камікадзе легкий, недорогий та ефективний у використанні.
З чого складається дрон-камікадзе
Дрон складається з:
- рами, на яку все кріпиться. Може бути надрукована на ЗD-принтері, алюмінієва, карбонова або зі скловолокна;
- моторів;
- пропелерів;
- камери;
- передавача відеосигналу;
- плати керування польотом, що приймає сигнали від пульта;
- батарейки;
- контролеру живлення;
- плати ініціації, тобто підриву (в деяких випадках можна обійтися без неї).
Щоб керувати дроном, пілоту потрібні FPV-окуляри (найчастіше — з частотою 5.8 ГГц) та пульт.
Додаткове обладнання: антена на щоглі, кабель від антени до пульта, сканер частот та командирський екран (дублює картинку з екрана пілота).
Як обрати дрон-камікадзе
Зверніть увагу на характеристики моделей, а саме на:
- розмір рами — впливає на можливість підняти більшу вагу батареї та вибухівки;
- матеріал рами — впливає на вагу, а з нею і на дальність польоту (легший дрон – більша дальність);
- двигуни — від їх потужності залежить швидкість та переносність ваги;
- плату керування — дивимось на тип сигналу, цифра чи аналог (зазвичай FPV аналогові), протокол роботи;
- камеру — від неї залежить якість картинки;
- батарею — впливає на відстань та вагу вантажу.
Якщо взяти «середній» дрон-камікадзе, то він буде виглядати так:
- діаметр 7 дюймів;
- вантаж вагою до 1,5 кг;
- літає на дистанцію до 8 кг;
- зв’язок аналоговий на протоколі керування crossfire або ERLS;
- уражає піхоту, бліндажі, склади БК, вогневі точки та техніку.
Чи легко почати керувати дроном
FPV-дрони керуються виключно вручну. Навчитися управляти таким безпілотником без попереднього досвіду польотів реально, але знадобиться час й бажання. Якщо ви навчаєтесь full time, знадобиться близько двох тижнів.
Спочатку теорія — треба розуміти з чого складається дрон, які є нюанси, як керувати дроном при різних погодних умовах та на різній місцевості. Потім практика — навчитися робити базові фігури, пікірування та влучання. Причому спочатку це все відпрацьовується на симуляторі, потім — на тренувальному дроні, пізніше — на нормальному дроні, і тільки після цього — на дроні з вантажем.
Треба навчитися працювати з периферійним обладнанням, вивчити теорію роботи з РЕБ та вантажем. Важливо вміти працювати команді. Наприклад, хтось має повертати антену, щоб коптер постійно знаходився в зоні її роботи. Якщо потрібно різко повернути дроном вправо чи вліво, в цій час треба повернути антену.
Підготовка операторів займає час, але цей напрямок прогресивний — FPV дрони-камікадзе відіграють важливу роль у війні, й наразі обсяги їх використання збільшуються.
Основні напрямки роботи KOLO — оптика, повітря та зв’язок, і ми вже закупили десятки дронів — FPV для бригади «АЗОВ», БпЛА Shark для 45 бригади, «Сич» для команди «Картель» та інші. Читайте про наші актуальні збори та тисніть Донатити, щоб зробити внесок у технологічну перевагу українського війська та нашу спільну перемогу.
Other news
July 27, 2023
Дивись, донать, навчайся: підбірка корисних і веселих KOLO-стрімів
AI від експертів, принципи продакт-менеджменту, монетизація продуктів, зміни на проєкті, побудова якісної команди. Обирай ефір на будь-який смак - і не забудь про донат!
June 29, 2023
Збір на "Шарки" завершений! Ось його головні цифри та факти
June 20, 2023
Виграй iPhone 14 за донат на Shark
June 17, 2023